Příprava kombuchy:
- V 1 litru černého, zeleného nebo ovocného čaje rozpusťte 8 polévkových lžic cukru.
- Nálev nechte vychladnout (teplota by neměla překročit 35 stupňů) a vložte do něj houbovou kulturu (vlastní kombuchu spolu s mateční tekutinou).
- Přidejte 5-10 ml původního nálevu (mateční tekutiny) nebo lžíci octa.
- Nádobu zakryjte ubrouskem nebo několika vrstvami gázy a zajistěte gumičkou, aby do nálevu nepadaly nečistoty a nelezl hmyz.
- Sklenici postavte na místo chráněné před sluníčkem a pěstujte při pokojové teplotě.
Za 1-2 dny "stará" původní houba většinou klesne ke dnu a na hladině se začne vytvářet sliz - zárodek nové "mladé" houby, která za 1-2 týdny dozraje a nápoj je hotov.
Hotový nápoj přeceďte přes plastové sítko, kombuchu opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a vložte zpět do nového čajového nálevu. Hotový nápoj má velmi dlouhou životnost, pokud jej uložíte v chladu. Vzniklý nápoj je velmi osvěžující a chutí připomíná burčák nebo jablečný mošt. Po delší době kvašení se podobá octu.
Necháte-li nápoj kvasit ještě delší dobu (zhruba měsíc), vznikne zdravý ocet pro běžné použití v kuchyni (např. do salátů).
Užívání kombuchy:
Kombuchový nápoj pijte ráno, zhruba 2-3 deci nalačno, ev. po každém jídle nebo podle chuti, ale množství by nemělo překročit 500 ml za den. Takto lze nápoj konzumovat libovolně dlouho, i když některé prameny uvádějí, že je vhodné po měsíci na týden pití přerušit, ale opravdu to není nutné.
Děkuji za zaslání kombuchy...sošla v pořádku a rychle.Už jsem ji podle návodu dala do čaje a teď už budu jen čekat.Před 5 lety jsem ji měla a musím uznat, že po pul roce pití , nepití čaje jsem se cítila úplně bezvadně. Kožní problémy mi zmizely a také celkově jsem byla plná energie. Díky Pěkný den
OdpovědětVymazat