Co je kombucha

Kombucha neboli čajová houba je symbiotická kolonie kvasinek (sacharomycety, konkrétně Schizosaccharomyces) a octových bakterií (Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum), které vytváření kvašený nápoj, obsahující mnoho látek (různé kyseliny (kyselina glukuronová, kyselina mléčná) a vitamíny skupiny B a C). Symbiotickou kolonii, tedy vlastní kombuchu, kterou vidíte plavat v nálevu při tvorbě nápoje, tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi.
Ve světě, zejména na dálném východě, je využíván kombuchový nápoj pro léčebné i jiné účely již po staletí. Kombucha původně pochází z asijské části Ruska a její účinky jsou na vědeckém poli zkoumány již od roku 1852. Ostatně kvasinky obsažené v kombuše jsou běžně využívány v potravinářství, kde hrají nepostradatelnou roli při výrobě piva, vína či chleba.

Zajímavosti o kombuše:
Kombucha byla údajně použita i při léčení bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, který kromě chemoterapie na rakovinu kůže dostával také léčivý kombuchový nápoj. 
O léčivých účincích kombuchy najdeme zmínku v knize ruského spisovatele Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag.
Kombucha je oblíbená i u celebrit v Hollywoodu. Kombuchový nápoj popíjí například režisér Oliver Stone, herečky Daryl Hannah, Linda Evans nebo zpěvačka Madonna.
V obchodech nápoj z kombuchy koupíte s mnoha příchutěmi, ale doma si můžete vyrobit příchuť přesně podle svého gusta. Navíc cena nápoje vyrobeného doma je jen zlomkem ceny nápoje zakoupeného v obchodě.

1 komentář:

  1. Proč je kombucha léčivá?
    Kombucha a čajový nápoj z ní obsahuje množství zdraví prospěšných látek.
    Nejvýznamnější z nich je kyselina glukuronová, která v lidském organismu slouží ke konjugaci (spojování) s málo polárními, a tedy ve vodě špatně rozpustnými látkami, které pomáhá rozpouštět a vylučovat z těla ven. Tyto konjugační reakce mají velký význam pro detoxifikaci (očištění) organismu, např. vyloučení léků, nadbytečných hormonů a škodlivých látek přijatých v potravě). Moč i stolice obsahují velké množství vody, a proto se v nich nepolární látky příliš nerozpouštějí a nemohou být vyloučeny. Nepolární látky také mohou snadno pronikat membránou buněk a být tak neustále zadržovány v organismu. Pro zrychlení jejich vylučování je zapotřebí učinit tyto látky více polárními a tedy rozpustnějšími. K těmto dějům dochází hlavně v játrech, částečně i v ledvinách. Kyselina glukuronová má tedy vliv na je pročištění organismu, povzbuzení správné funkce imunitního systému a látkové výměny (metabolismu), napomáhá odbourávání cholesterolu a je také důležitou stavební látkou mnohých důležitých polysacharidů, které tvoří např. vazivo nebo chrupavku.
    kyselina mléčná – údajně brání vzniku rakoviny
    vitamíny – B1, B2, B3, B6, B12, C
    kyselina listová – metabolismus bílkovin, tvorba červených krvinek, zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin, preventivní účinky proti rakovině a dalším nemocem
    mnohé další jako kyselina citronová, kyselina jablečná, kyselina uhličitá, kyselina usnová, kyselina glukonová...
    Kromě výše zmíněných chorob a obtíží by kombucha měla působit i proti dalším nemocem, např. cukrovce, zánětům, kožním onemocněním, nemocem kloubů, zažívacím obtížím, pomáhá proti migrénám, menstruačním bolestem, vysokému tlaku, obezitě atd. a měla by příznivě působit i na psychiku.

    OdpovědětVymazat