Dotazy

Na této stránce můžete pokládat dotazy, na které budeme postupně odpovídat. Nejčastější dotazy pak zpracujeme ve stručné a přehledné formě.

Vydrží kombucha transport poštou a jak dlouho?
V námi zasílané zásilce vydrží čajová houba kombucha bez problémů 2-3 týdny (což je standardní doba, po kterou je zásilka uložena na poště). Kombucha je kvalitně a osvědčeně zabalena, a to i do bublinkové folie, aby nedošlo k poškození zásilky.

Lze tibetskou houbu a kombuchu užívat dohromady?
Zamyslíme-li se nad tím, co kombucha - viz zde: http://kombucha.people.cz/p/co-je-kombucha.html a tibetská houba viz zde: http://tibetskahouba.people.cz/p/co-je-tibetska-kefirova-houba.html obsahují, není žádný problém je požívat obě najednou. Také běžně konzumujeme ke snídani jogurt či kefír (obdoba tibetské houby) a po něm si k obědu či večeři dáme salát s octem (obdoba kombuchy). Konzumace kombuchy a tibetské houby je jen otázka chuti a snášenlivosti obou dohromady. Asi nejoptimálnější je jeden den pít kombuchu, druhý den tibetskou houbu nebo jednu z nich ráno a druhou z nich večer.

Co dělat, když kombucha plesniví?
Proti plesnivění doporučuji následující:
- dobře umýt ruce teplou vodou bez mýdla než budete na kombuchu sahat
- sklenici, ve které budete připravovat čajový nálev, dobře vymýt horkou vodou nebo lépe delší dobu vyvařit
- nepoužívat nic kovového ani dřevěného
- dát kombuchu do úplně studeného nálevu (nesmí být ani vlažný)
- nedávat kombuchu na přímé sluneční světlo
- do nového nálevu přidat větší množství původního nálevu (cca 100 ml) nebo 1-2 lžíce octa

Lze pěstovat kombuchu i v jiné tekutině než v čaji?
Ano, lze. Vyzkoušený mám klasický sirup (nutno dát alespoň 5 lžic sirupu slazeného cukrem, v případě umělých sladitel nutno přisladit 3-4 lžícemi cukru na litr roztoku), lze také v některých typech džusu, kdy je nutné přidat 3-5 lžic cukru.

V čem lze kombuchu pěstovat a jaké používat nádobí?
Čajovou houbu je možné pěstovat ve skleněné sklenici, např. zavařovací nebo obyčejné, lépe silnostěnné sklenici libovolné velikosti, a to při pokojové teplotě. Nádobí, jako lžička a cedník, je vhodné používat plastové nebo dřevěné. Houba by neměla přijít do styku s kovem, ale mám vyzkoušeno, že nerezové nádobí nevadí. Rozhodně NEPOUŽÍVEJTE  hliníkové nádobí nebo alpaku. Po jejich používání kombucha zahyne.

Co dělat s přebytky kombuchy?
Přebytky houby můžete prodat nebo darovat dalším zájemcům. Přebytečnou houbu lze sníst, nejlépe rozmixovnou nebo prostě jen tak vyndanou z hotového čajového nápoje. Čajovou houbu lze uložit do kompostu, který obohatí o řadu cenných látek. Kombuchu lze uchovávat "ve vrstvách" ve sklenici s čajovým nápojem do té doby, dokud se do sklenice vejdou. Novou houbu stlačte dolů ke starším kombuchám a nalijte na ně nový sladký čajový roztok.Takto lze houby uchovávat téměř neomezeně.

Četla jsem, že optimální teplota pro pěstování kombuchy je kolem 23-24°C. V jaké teplotě houba roste?
Ideální teplota pro houbu neexistuje - nejlépe houby rostou při běžné pokojové teplotě (cca 18-24 stupňů), ale narostou (výrazně pomaleji) i v lednici při teplotě kolem 8 stupňů.

Na povrchu houby se objevily malé bílé larvičky. Co mám s houbou udělat? Můžu ji vyčistit a znovu použít?
Jedná se pravděpodobně o larvy mušky octomilky. Doporučuji houbu vyhodit a pořídit si novou. I když z čistě zdravotního hlediska žádné riziko nehrozí. Kombucha nebyla pravděpodobně přikryta nebo byla přikryta špatně. Doporučuji lahev s houbou překrýt 3-4 vrstvami gázy, papírovým ubrouskem či plátěným kapesníkem a dobře zajistit gumičkou.

V čem všem lze kombuchu pěstovat?
Nejlépe ve silnostěnné sklenici, např. zavařovací (velikost lze zvolit od nějmenších 200 ml až po 3litrovou, záleží na tom, kolik nápoje chcete konzumovat). Nedoporučuji plastové a kovové nádoby.

Kombucha byla v nálevu moc dlouho a ten je kyselý. Co s ním?
Pokud kombuchu necháme v nádobě v čajovém roztoku déle než cca 2 týdny, stane se z něho velmi zdravý a chuťově lahodný kombuchový ocet. Můžeme jím ochutit saláty a všechny pokrmy, do kterých ocet běžně přidáváme. Nebo lze kombuchový ocet použít na obklady (ekzémy, popáleniny, poštípání hmyzem), přidat do koupele nebo použít při mytí vlasů na oplach (vlasy jsou lesklé a nemastí se), kombuchový ocet lze použít na pleťovou masku (vyzkoušejte např. se smetanou pro suchou pleť nebo s obvyklým krémem (pro mastnou pleť) smíchat v poměru 1:2 ) či jako pleťovou vodu samotný.

Kombucha už je týden v čaji a neroste.
Pokud kombucha ani po týdnu nenarůstá, ještě se nic neděje. Zkuste přidat lžíci octa, případně další více koncentrovaný roztok cukru (kombucha pro svůj růst potřebuje cukr a pokud ho nemá, nemůže růst).

Jak velkou kombuchu potřebuji na 1 litr čajového roztoku?
1 jakkoliv velká narostlá kombucha stačí až na 3 litry čajového roztoku. Velikost narůstající houby je ovlivněna průměrem nádoby.

Jakou kombuchu je třeba zlikvidovat?
Kombuchu není třeba likvidovat. Pokud se k ní budete chovat "hezky", vydrží prakticky neomezeně dlouho. Je třeba si zakoupit novou čajovou houbu v případě, že se objeví plíseň na povrchu (bílá, černá či zelená), v případě napadení hmyzem (bílé larvičky na povrchu - houba v lahvi nebyla dobře utěsněna gumičkou pod ubrouskem či gázou a hmyz pronikl dovnitř - nejčastěji octomilky) nebo když je houba již velmi stará (je tmavě hnědá a plave většinou na dně).

Odjíždím na dovolenou a kombuchu nebudu používat. Jak ji mám skladovat?
Pokud odjíždíte na dobu 2-4 týdny, houbu nechte v klasickém nálevu při pokojové teplotě. Pokud odjíždíte na delší dobu, doporučuji houbu uskladnit v ledničce, kde bude narůstat mnohem pomaleji a nehrozí jí vyschnutí.

Žádné komentáře:

Okomentovat